В първите за настоящата академична година национални ученически състезания по икономика, организирани от Стопанска академия „Димитър А. Ценов”, участваха около 130 средношколци. Като домакин на 15-то издание на националния форум, участниците приветства директорът на Академичния център за кариерно консултиране и връзки с обществеността доц. д-р Николай Нинов.

Представяйки участниците, той поясни, че настоящото издание, организирано в четири направления, е провокирало представители на 16 училища от 13 града: ПГТ „Д-р Васил Берон” и Старопрестолна гимназия по икономика – Велико Търново, СОУ „Васил Кънчов” и СОУ „Козма Тричков” – Враца, ПГИ „Рачо Стоянов” – Дряново, ДФСГ „Интелект” – Плевен, ПГИ „Робер Шуман” – Разград, СОУ „Възраждане” – Русе, ДТГ „Д. Хадживасилев” и ПГЛПС – Свищов, ПГСУАУ „Атанас Буров” – Силистра, ТГ „Княз Симеон Търновски” – Стара Загора, ПГИИ „Джон Атанасов” – Търговище, СОУ „Васил Воденичарски” – Хайредин, ФСГ „Атанас Буров” – Хасково, ТГ „В. Е. Априлов” – Червен бряг. С „Добре дошли” в света на Свищовското висше училище, учениците и техните учители приветстваха ръководители и представители на катедрите, съорганизатори в отделните направления.

Всяка катедра излъчи за участниците свои ментори в лицето на изявени студенти и докторанти, които имаха приятното задължение да напътстват гостите, да им съдействат по време на самото състезание и да им дават ценни съвети при нужда. Презентациите на състезаващите се средношколци оценяваха журита в съответните направления, в състава на които освен академични преподаватели бяха и специалисти от практиката.

В направление „Бизнес информатика” се състезаваха 24 ученици от седем училища. Отправеното към екипите предизвикателство от катедра „Бизнес информатика” бе да създадат проект на Web сайт на събитието „Национална конференция „Софтуерни приложения за мобилни устройства”. Ментори на ученическите отбори бяха студенти от спец. „Бизнес информатика” в III и IV курс.
В края на състезанието участниците представиха своите проекти на Уеб сайт на жури в състав доц. д-р Веселин Попов, ас. Емил Цанов, ас. Асен Божиков и Петър Крумов Дачев - главен експерт „Информационно обслужване и технологии“ в Община Свищов.

На първо място журито класира екипа на Цветелина Петрова от ПГТ – В. Търново, Илиан Георгиев от СОУ „Възраждане”, Русе и Петьо Кирилов от ДТГ, Свищов с ментор Милен Костадинов. Наградата връчи проф. д-р Виолета Краева – декан на факултет „Мениджмънт и маркетинг“.

II-ро място:
Анна Тодорова – ДФСГ, Плевен
Виктор Илиев – СОУ „Възраждане”, Русе
Иван Ангелов – ДТГ, Свищов
Ментор: Добринка Георгиева
Наградата връчи проф. д-р Красимир Шишманов – заместник председател на Общото събрание на Стопанска академия.

III-то място:
Светлослав Славов – ПГТ, В. Търново
Добромира Димитрова – СОУ „Възраждане”, Русе
Йоан Йозов – ДТГ, Свищов
Ментор: Ирина Николова
Наградата връчи доц. д-р Веселин Попов – ръководител на катедра „Бизнес информатика“.

Поощрителна награда:
Елиф Далова – ПГИ, Дряново
Мартин Атанасов – СОУ „Възраждане”, Русе
Силвия Борисова – ДТГ, Свищов
Ментор: Преслав Първанов
Наградата връчи доц. д-р Петя Емилова.

Към галерията ...